Linear Yazylym
Güçlünün değil haklının yanındadır, DES...

Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sisteminin Uygulanması Özel Okullara Bağlı” - ...

PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜROKRATLARINA UYGULANSIN! - ...

HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE DAMPİNG YAPTI. - ...

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ - ...

4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMASIN. - ...

15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUZ. - ...

2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete gö - ...

Anneler gününüz kutlu olsun. - ...


 Değerler Eğitiminde En Önemli Görev  Sayın Bakanımıza Düşmektedir!  

Cumhurbaşkanımızın konuşmasıyla tekrar eğitim camiasında ve basında tartışılmaya başlanan Değerler Eğitimi ile ilgili olarak Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ, “20 yıl önce UNESCO tarafından başlatılan ve ABD, Japonya, Hollanda gibi hemen her gelişmiş ülkede hayata geçen Değerler Eğitimi’nde Türkiye çok geç ve geride kalmıştır. Çocuklarımızın etik gelişimi açısından önemsediğimiz Değerler Eğitimi çocuk ve pedagoji merkezli yapılmalı ve biran önce hayata geçirilmelidir” dedi. 

Çelebi; Dürüstlük, demokrasi, adalet, saygı, özgürlük, ahlak, erdem, sevgi ve vicdan gibi evrensel değerlerin ve bunların alt başlıklarının ‘etkinlik temelli’ bir eğitim uygulamasıyla öğrencilere kazandırılması olan değerler eğitiminin “Millet olarak ciddi anlamda ihtiyaç hissettiğimiz etik ve evrensel değerlerin günlük hayatımızda güçlenerek hayat bulmasını hedefleyen bu eğitimin Türkiye’nin siyasi ve ideolojik yönlerine çekilmeden verilmesi gerekir. Erdem, ahlak, etik gibi değerlerin eğitimi; matematik, sosyal, fen gibi derslerin öğretimi kadar önemlidir  diye konuşan Çelebi; “Eğitimi, insan olma, ahlaklı olma, faydalı olma ve mutlu olma perspektifinden değerlendirmemiz gerekiyorken maalesef ülkemizde eğitim sadece insanların meslek edinmesi için bir vasıta olarak algılanıyor. Okullarımızda, akademik başarıya odaklanma ve sınavlarda başarılı olmanın ön plana çıktığını ve bu nedenle etik eğitim ve değerler eğitiminin işlevselliğinin göz ardı edildiğini görüyoruz.” dedi.  

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NE YAPMALI?

Değerler eğitiminde istenilen başarıya ulaşılması için öğretmenlerimize büyük sorumluluk düştüğünü bunun da ancak Sayın Bakanımızın desteğiyle olabileceğini belirten Çelebi,  Sayın Bakan öğretmenlere seslenip “Temel insan haklarına, insan varlığının onuruna ve değerine olan inancı yeniden pekiştirmek amacıyla 12 evrensel değer olarak işbirliği, özgürlük, mutluluk, dürüstlük, sevgi, alçakgönüllülük, barış, saygı, sorumluluk, sadelik, hoşgörü ve birlik değerleri öğrencilerimizde hayat bulmalıdır.” demeli ve öğretmenlerinin arkasında durmalıdır. En iyi eğitimin örnek teşkil etmek olduğu bilinciyle Bakanlığımızın da değerler konusunda örnek çalışmalarını görmek isteriz.

Öğrencilerin en önemli rol modeli olan öğretmenlerin dik duruşu bozulmadan, güven içinde derse girmesi sağlanmalıdır. Eğitim camiası son yıllarda görevde yükselme, görevlendirme gibi pek çok durumla ilgili olarak gerek bürokratik gerekse sendikal yollarla zorlanmış, tektipleştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin adaylık eğitimi süresince danışman öğretmenler tarafından yetiştirilmesini önemsiyor, olumlu buluyoruz.   Ancak aday öğretmenlerin sınav ve mülakat endişesiyle yetkili sendikaya üye olmaları teşvik edilmeleri endişe vericidir. Bu amaçla aday öğretmenlerimizin sendika üyelikleri adaylığı kaldırıldıktan sonra başlatılmalı güven içinde mesleğe adım atmaları sağlanmalıdır. Bakanlığımız eğitim istemimizin iyileştirilmesi ile ilgili olarak materyal ve müfredattan önce öğretmen üzerinde durmalı ve öğretmenlerin hızla değişen bilgi ve teknolojiye ayak  uydurmaları için gerekli önlemleri almalıdır.

Çelebi, son olarak gerekli demokratik ortam sağlanmadan, değerleri örselenmiş, yok edilmiş öğretmenlerden değerler eğitimi vermesinin beklenemeyeceğini belirtti.

 Paylaş Ekleyen Yönetim
Tarih 22.3.2016 13:36:31
Yazdır Yazdır
Okunma 3506

 Sendikanı Doğru Seç!  DES'e Katıl!


Eklenen Yorumlar 

 • Diğer Başlıklar
 • Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sistemi
  PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜRO
  HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE
  TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ
  4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI Y
  15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GA
  2017- 2023 yılları arasında uygulan
  Anneler gününüz kutlu olsun.
  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTL
  BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİK
  Eğitimin Ruhu Öğretmendir!
  SEVGİ, SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE AN
  ÖYP ile Atanan Akademisyenler Mecli
  MEB Kırk Ölçmeli, Bir Biçmelidir!
  Bayramınız Kutlu Olsun
  ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEĞİNE
  HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!
  SİVİL SİYASETİN, DEMOKRASİNİN YANIN
  DES, 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILIN
  GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR!

  Son : 20 Başlık Gösteriliyor | Devamı ->  Tekbaşına Direnmeyi Bırak Artık!
  DES'e Katıl...

  Demokrat Eğitimci!

   Bağımsız Sendika! • Tarihte Bugün
 •  11 Aralık 1962 - M.G.K Kuruluşu
   11 Aralık 1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi