Linear Yazylym
Siyasi partilerin sözcüsü değil eğitimcilerin sesidir, DES...

Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sisteminin Uygulanması Özel Okullara Bağlı” - ...

PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜROKRATLARINA UYGULANSIN! - ...

HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE DAMPİNG YAPTI. - ...

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ - ...

4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMASIN. - ...

15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUZ. - ...

2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete gö - ...

Anneler gününüz kutlu olsun. - ...


SENDİKAL HASIMLIK EĞİTİM SİSTEMİNE ZARAR VERİYOR! 

Üyelerinin ortak mesleki çıkar ve haklarını korumak için kurulmuş olan sendikalar, misyonunu yitirerek çalışanları ötekileştiren kutuplaştıran kurumlara dönüşmüştür. Her sendikanın ayrı bir duruşunun, amaçlarının, ilke ve yöntemlerinin farklı olması doğaldır ancak bu farklılıklar üzerinden özellikle eğitim çalışanlarının kutuplaştırılması eğitim sistemimize ve ülkemizin geleceğine zarar vermektedir. 


Ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan bireyleri yetiştiren bir sektöre hitap eden eğitim sendikalarının; birlik, beraberlik ve işbirliği içerisinde eğitim politikalarının üretilmesi ve uygulanılmasında yönlendirici olması gerekmektedir. Eğitim sendikaları çağımızda yaşanan hızlı gelişime uyum sağlamak, değişime, gelişime ve işbirliğine açık olmak zorundadırlar. Gelişmiş ülkelerde eğitim sendikaları birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmakta ve ortak çalışmalar yapabilmektedirler. Ülkemizdeki durum ise tam aksi yönde olup sendikalar birbirlerine karşı hasmane bir tutum sergilemektedirler. Sendikaların bu tutumu eğitim çalışanları arasına da yansıyarak kurum kültürü ve iklimini bozmaktadır.  Kurumda azınlıkta olan sendikaların üyeleri ötekileştirilmekte ve mobbinge maruz kalabilmektedir. Öğretmenler mensubu olduğu sendikalara göre değerlendirmeye tabi tutulabilmekte olup ödül ve ceza sistemi yine sendikal aidiyete göre işletilmektedir. Özellikle aday öğretmenler üzerinde kurulan sendikal baskı genç öğretmenlerimizin adalet, güven duygusunu derinden zedelemektedir. Bu tür baskılara maruz kalan öğretmenlerin gelecek nesillere sevgi, saygı, hoşgörü, işbirliği, adalet, liyakat değerlerini aktarması beklenemez.


SENDİKALAR SİYASETİN ARKA BAHÇESİ OLMAMALI!

Ülkemizde siyasi iktidara göre yetkili sendikalar da değişmektedir. Yasalarımıza göre sendikaların siyasi partilerin kuruluşu içerisinde yer alması yasaktır. Ancak birçok sendika adeta siyasi partilerin yan kuruluşu işlevi görmektedir. Eğitim çalışanlarının sendika algıları konusunda yaptığımız araştırmalarda bu durumun en çok rahatsızlık duyulan sorunların başında geldiğini görmekteyiz. Eğitim siyaset üstü bir kurum olarak algılanmalı tüm eğitim sendikaları bu anlayışla ortak çalışmalar yapmalıdır. Mevcut durumda gerek çalışanların haklarını geliştirme konusunda gerekse eğitim politikaları oluşturma hususunda sendikalar pasif konumda kalmaktadırlar. Ortak akıl içerisinde sendikalar iş birliği yapabilirse her gelen hükümet kendi ihtiyacı olan insan tipini yetiştirmek için alt yapısı olmayan eğitim programları uygulayamayacaktır.


DES TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ!

DES olarak bir hiçbir zaman diğer sendikaları karalayarak, kötüleyerek kendimize alan açmaya çalışmadık. Ülkemizde yasal olarak mevcut olan sendikaların tamamına eşit mesafede duruyoruz. Eğitim sistemimize ve ülkemizin geleceğine olumlu katkıda bulunabilecek her türlü çalışmaya destek veriyoruz. Bu bakımdan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek web sitemiz üzerinde tüm sendikalara yer ve bağlantı verdik. Bizim sitemiz üzerinden herkes bütün sendikaların web sitelerine erişebilir. Yaptığımız bu uygulamanın diğer sendikalar için örnek olmasını diliyoruz.

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası

 Paylaş Ekleyen Yönetim
Tarih 11.4.2016 09:09:56
Yazdır Yazdır
Okunma 4503

 Sendikanı Doğru Seç!  DES'e Katıl!


Eklenen Yorumlar 

 • Diğer Başlıklar
 • Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sistemi
  PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜRO
  HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE
  TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ
  4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI Y
  15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GA
  2017- 2023 yılları arasında uygulan
  Anneler gününüz kutlu olsun.
  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTL
  BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİK
  Eğitimin Ruhu Öğretmendir!
  SEVGİ, SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE AN
  ÖYP ile Atanan Akademisyenler Mecli
  MEB Kırk Ölçmeli, Bir Biçmelidir!
  Bayramınız Kutlu Olsun
  ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEĞİNE
  HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!
  SİVİL SİYASETİN, DEMOKRASİNİN YANIN
  DES, 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILIN
  GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR!

  Son : 20 Başlık Gösteriliyor | Devamı ->  Tekbaşına Direnmeyi Bırak Artık!
  DES'e Katıl...

  Demokrat Eğitimci!

   Bağımsız Sendika! • Tarihte Bugün
 •  11 Aralık 1962 - M.G.K Kuruluşu
   11 Aralık 1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi