Linear Yazylym
İdeolojiyi değil insanı merkeze alan katılımcı sendikacılığın adresidir, DES...

Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sisteminin Uygulanması Özel Okullara Bağlı” - ...

PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜROKRATLARINA UYGULANSIN! - ...

HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE DAMPİNG YAPTI. - ...

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ - ...

4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMASIN. - ...

15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUZ. - ...

2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete gö - ...

Anneler gününüz kutlu olsun. - ...


ÖYP İLE ATANAN AKADEMİSYENLER

MECLİSTEN MÜJDE BEKLİYOR!

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı (ÖYP) ile atanan akademik personelin durumlarının gelecek hafta çıkması planlanan KHK’de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve bu akademisyenlerin meclisten bir müjde beklediğini söyledi.Çelebi, yaptığı açıklamada, “YÖK ve Rektörlerin hiyerarşik düzenlemeleriyle, kayırmacılıklarıyla ve baskısı altında bilimin yeşermesi mümkün değil. Üniversitelerimize bilim ve demokrasiyi yerleştiremediğimiz takdirde bugün olduğu gibi bilgi noksanlığını ideolojiyle dolduran, mesuliyetsiz bir özgürlük talep eden, kalitesiz, baştan savma, üretmeyen, kişisel hırs, gruplaşma, paylaşma ve kamplaşmaların her şeyin önüne geçtiği, tercüme odası görünümlü sözde üniversitelerden öteye gidemeyiz. Küresel güç ve bölgesel aktör olmak isteyen Türkiye, 2023-2053-2071 hedeflerine dünya markası olmuş üniversiteler ile ulaşabilir” dedi.

2010 yılından bugüne kadar Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 13179 araştırma görevlisi 2547 sayılı Kanunun 33/a maddesine göre gayet şeffaf bir sistemle üç farklı notun (ALES, Yabancı Dil Sınavı, Mezuniyet Notu) belirli bir düzeyde ortalamaları alınarak herhangi bir referans olmadan haklarıyla üniversitelere atandığını kaydeden Çelebi, "Ancak, ülkemizde 15 Temmuz 2016 günü yaşanan darbe girişimi sonrası ÖYP kapsamında atanan yaklaşık 13000 araştırma görevlisinin tamamının FETÖ üyesi oldukları gibi bir algı oluşturulmuş ve 674 sayılı KHK ile ÖYP’li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d statüsüne geçirilerek kadro güvenceleri ellerinden alınmıştır.” dedi.2 Eylül tarihinde çıkarılan KHK ile ÖYP’lilerin mağdur edildiğini ifade eden Çelebi, “Bu yasal düzenlemenin yapılmasındaki amaç, ALES ve YDS sorularının sızdırılarak üniversiteye sokulan akademisyenlerin temizlenmesi ise bu kapsama sadece ÖYP araştırma görevlileri değil, bu sınav notlarını kullanan tüm akademisyenlerin incelenmesi gerekmektedir. Maalesef FETÖ’cüler sızdırılan bu ALES ve YDS soruları ile üniversitelere birçok akademisyen sokmuş ve kadroları da kendi ideolojileri ve gizli hesapları doğrultusunda doldurmuş olabilir. İşin faturası sadece merkezi sistemle atanan ÖYP araştırma görevlilerine yüklenmesi hakkaniyete aykırı bir durum olduğu gibi mağduriyet yaşayanların sayısını da göz göre göre artırır nitelikte olmaktadır. Soru çalarak atanan FETÖ’cülerin temizlenmesi için 674 sayılı KHK ile ÖYP’lilerin tamamının hiçbir işleme gerek kalmaksızın 50/d’ye geçirilmesi bir hatayı başka bir hatayla kapatmak oldu ve çok fazla sayıda kişide mağduriyet yarattı.

DES Genel Başkanı İshak ÇELEBİ; Bunun yolu tüm ÖYP araştırma görevlilerinin durumlarının tek tek üniversitelerince incelenmesi ve FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilenlerin akademisyenlikten ihraç edilmesidir. Ayrım yapılmaksızın terör örgütlerine, cemaatlere bulaşmış, ilişkisi olan her kim var ise gerekli müeyyideler uygulanmalıdır. Buna sonuna kadar destek veriyoruz. Ancak üniversitelerimize alınacak akademisyenlerin seçiminde de şeffaf davranılması ve liyakatın göz ardı edilmemesi için başta mecliste bulunan akademisyen milletvekilleri olmak üzere YÖK başkanının gerekli hassasiyetleri göstermelerini bekliyoruz.” diye konuştu.Paylaş Ekleyen Yönetim
Tarih 13.10.2016 23:24:52
Yazdır Yazdır
Okunma 1393

 Sendikanı Doğru Seç!  DES'e Katıl!


Eklenen Yorumlar 

 • Diğer Başlıklar
 • Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sistemi
  PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜRO
  HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE
  TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ
  4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI Y
  15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GA
  2017- 2023 yılları arasında uygulan
  Anneler gününüz kutlu olsun.
  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTL
  BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİK
  Eğitimin Ruhu Öğretmendir!
  SEVGİ, SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE AN
  MEB Kırk Ölçmeli, Bir Biçmelidir!
  Bayramınız Kutlu Olsun
  ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEĞİNE
  HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!
  SİVİL SİYASETİN, DEMOKRASİNİN YANIN
  DES, 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILIN
  GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR!
  Gerçek Dışı Haberlere İlişkin Basın

  Son : 20 Başlık Gösteriliyor | Devamı ->  Tekbaşına Direnmeyi Bırak Artık!
  DES'e Katıl...

  Demokrat Eğitimci!

   Bağımsız Sendika! • Tarihte Bugün
 •  11 Aralık 1962 - M.G.K Kuruluşu
   11 Aralık 1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi