Linear Yazylym
Eğitim bileşenlerinin sesi ve vicdanıdır, DES...

Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sisteminin Uygulanması Özel Okullara Bağlı” - ...

PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜROKRATLARINA UYGULANSIN! - ...

HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE DAMPİNG YAPTI. - ...

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ - ...

4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMASIN. - ...

15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUZ. - ...

2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete gö - ...

Anneler gününüz kutlu olsun. - ...


 DES, 1. Dönemi Değerlendirdi!

 

Milyonlarca öğrencinin karnelerini alarak 15 günlük yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte 2016 – 2017 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını değerlendiren Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ, bazı sorunların çözümünde önemli başarılar sağlanmasına rağmen eğitim sisteminde yaşanan sıkıntıların tam olarak aşılamadığını ve eğitimin temel sorunlarına dönük reformlara devam edilirken dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.

 

Okul öncesi,  engelli, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimi konuları başta olmak üzere mesleki eğitimin önünün açılması, okul ve derslik açığının kapatılması, ücretsiz ders kitabı uygulaması gibi konu başlıklarında önemli iyileşmeler sağlandığını söyleyen DES Genel Başkanı ÇELEBİ, basın toplantısında Öğretmen açığının kapatılması, yabancı dil eğitimi, müfredat değişikliği, tayin, terfi ve atamalarda yaşanan aksaklıkların giderilmesi, kamuda en düşük düzeyde seyreden eğitim çalışanlarının maaşlarının yükseltilmesi, okulların çevre ve altyapı çalışmalarının tamamlanması, okulların güvenliğinin sağlanması gibi ivedi konularda atılacak adımların eğitim bileşenlerinin moral ve motivasyonlarını yükseltecektir.

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığı aldığı kararlarla yaklaşık bir milyon çalışan, 15 milyon öğrenci ve velilerimizle Ülkemizin tamamına yakınını etkilediğini belirten ÇELEBİ, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2. Kurtuluş Savaşı diye tabir ettiği bu zor dönemden geçerken alınan kararların toplumun birliğine, bütünlüğüne zarar vermemesi gerektiğini söyledi. Toplumu, kutuplaştıran, ayrıştıran, ötekileştiren ve milli ve manevi değerleri etkileyen çalışmalar gözden geçirilmeli, bu zor dönemde toplumsal sonuçları da düşünülerek vazgeçilmelidir. Sayın İsmet YILMAZ müfredat değişikliği konusunda inisiyatif almalı, başta Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadeleye katkısı olan kişileri itibarsızlaştırma ile ilgili müfredatta yapılacak değişikliklere müsaade edilmeyeceği konusunda kamuoyuna güvence vermelidir.   Ülkemiz deyim yerindeyse sırat köprüsünden geçerken yangından mal kaçırırcasına yapılan, milli birliğimize, bütünlüğümüze zarar vereceği aşikar olan değişikler Ülkemize fayda değil zarar verecektir.

 

ÖĞRETMEN AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN ATAMA VE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

ÇELEBİ, öğretmen açığının şubat ayında yeni atamalar yapılarak kapatılması, öğretmen açığının giderilmesinde mutlaka alan değişikliğinden yararlanılması gerektiğini söyledi.

 

TEKLİ EĞİTİME GEÇİŞ VE İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFLARI

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ'ın 2019 yılı sonuna kadar tekli eğitime geçileceğini açıklamasının ardından Bakanlığın tekli eğitime geçmek için çalışmalar yaptığını, okullarda boş olan dersliklerin araştırıldığını bunu yaparken velilerin ve öğrencilerin mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. İngilizce hazırlık sınıfları için ise şimdi İngilizce öğretmeni açığı henüz giderilememişken hazırlık sınıfları hayal gibi gözüküyor. Tekli Eğitim gibi İngilizce hazırlık sınıfları da gerekli araştırma yapılmadan alınmış kararlardır, dedi.

 

BAKANLIK ÖĞRENCİLERİ KARANLIKTA BIRAKTI!

Bilimsel, pedagojik hiçbir altyapısı bulunmayan, ben yaptım oldu şeklinde alınan kararlarla milyonlarca öğrencinin hava aydınlanmadan yollara düşerek okullara gitmeye çalışması özellikle batıda ve büyükşehirlerde öğrencileri zor durumda bırakmıştır. Uygulamadan biran önce vazgeçilmeli, öğrencilerimizin sağlığı, güvenliği ve eğitimi göz önünde bulundurulmalıdır.

BU DA OLDU!
Çağdaş, bilimsel, demokratik ve verimli bir eğitim sistemi için eğitim çalışanlarına insan onuruna yakışan bir gelir ve mesleki, özlük haklar verilmelidir. Yetkili sendikanın toplu görüşmelerde attığı imzayla 2017 yılından itibaren okul ve kurum yöneticileri kurumlarında çalışanlardan daha düşük ücret almaya başladı. Sayıları 60- 70 bini bulan ve tamamına yakını yetkili sendika üyesi olan okul ve kurum müdürlerinin buna itiraz edememesi sorunun unutulmasına yol açmıştır. Kurumlarında iş güvenliğinden, SGK'ya, güvenliğinden eğitim yönetime kadar bütün işlerin sorumluğu verilen bu yöneticilerimize hak ettikleri ücret için gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır.  

Kırık karne yalnızca öğrencinin değil aynı zamanda da anne-babanındır. Anne babalar kırık karne getiren çocuklarıyla üzüntüsünü paylaşmalıdır. Her çocuk farklı becerilere sahip bir bireydir. Bir başkasıyla asla kıyaslanmamalıdır. Başarısızlığının nedenini birlikte konuşulmalı, yapılabilecekler belirlenmeli, eksik olduğu konular tespit edilerek, bunların nasıl gidereceğine birlikte karar verilmelidir. Gelecek dönem için başarısız olduğu derslerle ilgili neler yapılabileceği planlanmalıdır.Paylaş Ekleyen Yönetim
Tarih 19.1.2017 15:46:51
Yazdır Yazdır
Okunma 1135

 Sendikanı Doğru Seç!  DES'e Katıl!


Eklenen Yorumlar 

 • Diğer Başlıklar
 • Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sistemi
  PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜRO
  HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE
  TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ
  4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI Y
  15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GA
  2017- 2023 yılları arasında uygulan
  Anneler gününüz kutlu olsun.
  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTL
  Eğitimin Ruhu Öğretmendir!
  SEVGİ, SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE AN
  ÖYP ile Atanan Akademisyenler Mecli
  MEB Kırk Ölçmeli, Bir Biçmelidir!
  Bayramınız Kutlu Olsun
  ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEĞİNE
  HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!
  SİVİL SİYASETİN, DEMOKRASİNİN YANIN
  DES, 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILIN
  GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR!
  Gerçek Dışı Haberlere İlişkin Basın

  Son : 20 Başlık Gösteriliyor | Devamı ->  Tekbaşına Direnmeyi Bırak Artık!
  DES'e Katıl...

  Demokrat Eğitimci!

   Bağımsız Sendika! • Tarihte Bugün
 •  11 Aralık 1962 - M.G.K Kuruluşu
   11 Aralık 1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi