Linear Yazylym
Siyasi partilerin sözcüsü değil eğitimcilerin sesidir, DES...

Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sisteminin Uygulanması Özel Okullara Bağlı” - ...

PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜROKRATLARINA UYGULANSIN! - ...

HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE DAMPİNG YAPTI. - ...

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ - ...

4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATMASIN. - ...

15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GAZİLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUZ. - ...

2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete gö - ...

Anneler gününüz kutlu olsun. - ...


 

                      DES Genel Başkanı İshak Çelebi; ‘’ 2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesi Türk Milli Eğitim Sistemini felakete götürecektir.’’ Dedi.

09/06/2017 tarihinde 30091Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 2017- 2023 yılları arasında uygulanacak olan Öğretmen Strateji Belgesiyle ile ilgili olarak bir açıklama yapan Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) Genel Başkanı İshak Çelebi; ‘’Bu belge uygulaması ile eğitim görecek bireyler, 2023 ve 2053 hedeflerini yakalamak bir yana,  aksine felakete götürecektir.

Bugün Türkiye’nin yaşadığı sancının kökeninde eğitim sisteminde yatan sorunlar yer almaktadır. Eğitimde yenilik arayışlarına olumsuz yaklaşmıyoruz, ancak kime ne faydası olduğu belli olmayan Eğitim sistemimizi yap- boz tahtasına çeviren, öğretmenleri huzursuz eden uygulamalar, hayata geçirilirken dünyadaki gelişmeler ışığında milli eğitim sistemimizde yapılacak reformların kalitesi açıkça tartışılmalıdır. Eğitim camiasının kariyer basamakları, rotasyon gibi hali hazırda bulunan birçok soruna somut çözüm getirmeyen, sorunları öteleyen strateji belgesi, bu haliyle Türk Milli Eğitim Sistemine çözümden daha çok sorun getirecektir.

Son yıllarda Türkiye kayda değer bir normalleşme, gelişme yaşamaya başlamıştır. Bu normalleşmeden en az eğitim sistemi nasibini almıştır. Hem maddi olarak ülkemizin yükselen refahından kendi payına düşeni alamamış, hem de kamu görevlileri arasında sürekli negatif bir ayrımcılık görmüştür.   Strateji belgesinde öğretmenlere getirilmesi düşünülen dört yılda bir sınav, kamu görevlileri içinde neden sadece öğretmenler için düşünülmektedir?

Strateji belgesinde, öğretmenlerin içselleştirmediği ve benimsemediği hiçbir reform girişiminin başarılı olmadığı, öğretmenin anahtar rolünde olduğu belirtilmiş, topluma faydalı, kendisiyle ve toplumla barışık, inisiyatif alan, araştıran, sorgulayan ve eleştirel düşünme becerilerine sahip özgür bireyler yetiştirmenin önemine değinilmiş olması takdire şayandır. Ancak, Türk eğitim sistemi öğrencilere girişimciliği, yaratıcılığı, yenilikçiliği, liderliği, özgüveni ve etiği ne kadar verebiliyor? Öte yandan Türkiye’de, sürekli gelişen ve değişen bir kavram olarak eğitim sistemi ne kadar sürdürülebilirlik, kalite ve fırsat eşitliğini sağlayabilmektedir? Öğretmenliğe atanmadan tutun da her kademesinde mülakatın olduğusistemde öğretmen ne kadar özgür olabilir, inisiyatif alabilir ve bu değerleri öğrencisine nasıl verebilir? Çözülmesi gereken ana sorunlar bunlardır.

 Demokrasi okullarda başlar. Okulda demokrasi yoksa demokratik bir toplum hayal edemezsiniz. Demokratik eğitim sistemi adına, katılımcı demokrasiyi daha çocukken kültürlemek ve en başta okullarımızda tesis etmek adına, okullarımızı gelişmiş, çağdaş demokrasinin talimhanesihaline getirmek gerekir. Bugün Milli Eğitim Bakanlığı merkez bürokratları, il, ilçe müdür ve müdür yardımcıları, okul müdür ve yardımcılarından sonraöğretmenler de sendika, parti, eşraf referansı ve etik dışıtorpil ve iltimaslarla belirlenmesinin, eğitim sistemine verdiği zararlar görülebilmektedir. Mutlaka, eğitim ordusunu idealizmle; sevgi, moral ve motivasyonla, eşitlikçi ve adaletli bir sistem içerisinde sevk ve yönlendirmemiz gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda dünyanın en vefalı ve sevgi dolu eğitim ordusuna sahip Türkiye’nin güzel eğitimcileri, kahraman insanları bu heyecan ve idealizmi büyükölçüde paylaşmaya hazır ve isteklidir.

Türkiye için demokratik, bilimsel, laik, nitelikli, parasız ve fırsat eşitlikçi bir eğitim sistemi olmadan elde edilen refah ve zafer büyük ölçüde çürüme getirecek ve kalıcı olmayacaktır. Bu Türkiye için çok riskli bir durum, bugün bu olumsuzlukları ve yozlaşmayı kısmen de olsa yaşıyor ve görüyoruz.” Dedi.Paylaş Ekleyen Yönetim
Tarih 17.6.2017 21:28:13
Yazdır Yazdır
Okunma 583

 Sendikanı Doğru Seç!  DES'e Katıl!


Eklenen Yorumlar 

 • Diğer Başlıklar
 • Önsel: “Mahalli Yerleştirme Sistemi
  PERFORMANS ÖLÇME ÖNCE BAKANLIK BÜRO
  HISIM-SEN KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDE
  TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİMİZ
  4. TOPLU SÖZLEŞME HAYAL KIRIKLIĞI Y
  15 TEMMUZ ŞEHİTLRİMİZİ RAHMETLE ,GA
  Anneler gününüz kutlu olsun.
  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTL
  BİRİNCİ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİK
  Eğitimin Ruhu Öğretmendir!
  SEVGİ, SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE AN
  ÖYP ile Atanan Akademisyenler Mecli
  MEB Kırk Ölçmeli, Bir Biçmelidir!
  Bayramınız Kutlu Olsun
  ADİL BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEĞİNE
  HAİN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!
  SİVİL SİYASETİN, DEMOKRASİNİN YANIN
  DES, 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILIN
  GENÇLİĞİMİZ GELECEĞİMİZDİR!
  Gerçek Dışı Haberlere İlişkin Basın

  Son : 20 Başlık Gösteriliyor | Devamı ->  Tekbaşına Direnmeyi Bırak Artık!
  DES'e Katıl...

  Demokrat Eğitimci!

   Bağımsız Sendika! • Tarihte Bugün
 •  11 Aralık 1962 - M.G.K Kuruluşu
   11 Aralık 1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi